Protetyka stomatologiczna, naprawa protez

Leczenie protetyczne opiera się na wykonaniu w laboratorium protetyki stomatologicznej uzupełnień, które odbudowują tkanki zębów bądź całkowicie je zastępują. Wśród uzupełnień protetycznych wyróżniamy m.in. korony, licówki, mosty, wkłady (inlay), nakłady (onlay), protezy, struktury mocowane do implantów. Uzupełnienia, które przygotowujemy dla Państwa stworzone są z największą precyzją. Współpraca z profesjonalnymi laboratoriami specjalizującymi się w dziedzinie techniki dentystycznej pozwala uzyskać estetyczne, wysokiej jakości uzupełnienia, które przypominają naturalne zęby, lecz nie są podatne na próchnicę.

Protetyka
Protezy stomatologiczne
Przygotowanie protez

Oferujemy

• Protezy akrylowe całkowite i częściowe

Proteza częściowa akrylowa jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego braki zębowe, gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu. Jest ona alternatywą w przypadku, gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania innej protezy np. szkieletowej bądź pacjenta nie stać na wykonanie protezy innego rodzaju.

Proteza akrylowa nie jest niestety najlepszym rozwiązaniem, gdyż w przeciwieństwie do protezy szkieletowej oddziaływuje na całą śluzówkę, którą pokrywa co powoduje większe (w porównaniu z protezą szkieletową) zaniki wyrostka zębodołowego (kości) i jest znacznie mniej korzystne dla dziąseł i pozostałych zębów.

W przypadku protezy górnej całe podniebienie pokryte jest płytą protezy (inaczej niż w protezie szkieletowej, gdzie tylko niewielka część podniebienia jest zakryta), co powoduje początkowo dyskomfort w noszeniu.

Proteza całkowita akrylowa jest to proteza, która odbudowuje utracone zęby w przypadku braku zębów (bezzębia).

Jest to proteza w całości wykonana z akrylu, co sprawia, że nie jest ona najbardziej korzystna dla błony śluzowej i wyrostka zębodołowego. Siły wywierane przez żucie pokarmów przenoszone są za pomocą płyty protezy na cały wyrostek zębodołowy i błonę śluzową wyrostka, który pokrywają.  

Proteza całkowita to rodzaj protezy wymagający ze strony pacjenta dużo pracy oraz zaangażowania, aby ułatwić sobie jej funkcjonowanie. Do tej protezy Pacjent musi się przyzwyczaić i przede wszystkim nauczyć się ją prawidłowo użytkować.  

Dla Pacjentów u których występuje uczulenie na akryl stosujemy materiał antyalergiczny.

• Protezy elastyczne

Protezy te wykonane są z materiałów termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, odpornych na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.

Zalety protez elastycznych:
- cienkie i estetyczne
- prawie nie pokrywają podniebienia - zajmują niewiele miejsca w ustach - dzięki czemu pacjent lepiej czuje smaki
- mają lepsze utrzymanie - nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach 
- nie wywołują reakcji alergicznych
- nie uciskają dziąseł i podniebienia
- płyta protezy wykonana jest w kolorze zębów lub dziąsła, tak więc proteza ta jest całkowicie niewidoczna, nawet w odcinku zębów przednich.

• Protezy kombinowane

Protezy kombinowane  to połączenie uzupełnienia stałego jakim jest most lub korona protetyczna z protezą szkieletową. Utrzymanie stanowią niewidoczne elementy (zatrzask i zasuwy, zamki czy rygle) ukryte wewnątrz protezy, co daje bardzo dobrą stabilizację protezy doskonałe efekty estetyczne.

Jest to rozwiązanie lepsze niż wykonywanie na siłę dużego mostu przy niewielu zębach, ponieważ praca kombinowana mniej obciąża pozostałe zęby. Jeśli lekarz upiera się przy jakimś rozwiązaniu, to może mieć rację, gdyż posiada rozleglejszą wiedzę od pacjenta. Czasem nie warto szukać kogoś, kto jednak wykona to, czego odpowiedzialny lekarz nie chce.  

• Protezy szkieletowe klamrowe

Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami.
Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania.

Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w wypustki metalowe opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta co powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego, tzn. przez zęby a nie ugniatając błonę śluzową i doprowadzając do osiadania protezy - niekorzystne zjawisko. Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry.

• Podparcia szklane w mostach

- metalowe
- pełnoceramiczne (bezmetalowa)
- korony na złocie
- tymczasowe akrylowe

Most jest pracą protetyczną wykonywaną w laboratorium. Ta technologia umożliwia wierne odtworzenie kształtu utraconych zębów, ich usytuowania w łuku zębowym oraz ich funkcji żucia. Pozwala zachować dynamiczną równowagę całego łuku zębowego. Przy wykonaniu mostu wykorzystuje się  zęby sąsiadujące z luką - stanowią one filary dla osadzenia całej pracy. W tym celu należy pomniejszyć ich obwód i nałożyć na nie uzupełnienie składające się z dwóch koron połączonych ze sobą brakującymi zębami. Powierzchnie zgryzowe w pełni odzwierciedlają własne zęby. Projekt mostu jest wykonany w taki sposób, by zęby filarowe mogły być bezpiecznie obciążone dodatkowymi siłami żucia, wynikającymi z dostawionych zębów. Most wiernie odtwarza kształt i kolor brakujących zębów. Korony i mosty są wykonane w laboratorium w powiększeniu mikroskopowym, co umożliwia uzyskanie najwyższej jakości w zakresie estetyki.

Przed założeniem mostu
Przed założeniem mostu.
Po założeniu mostu.
Po założeniu mostu.


• Korony (metalowe, akrylowe (tymczasowe), porcelanowe)

Korona jest to uzupełnienie protetyczne trwale osadzone na zębie pacjenta. Filarem może być włąsny ząb lub implant. Wiernie odtwarza anatomiczny kształt zęba zniszczonego przez próchnicę, złamanego lub leczonego kanałowo. Umożliwia korektę kształtu i koloru zęba oraz jego usytuowanie w łuku zębowym. Widoczne na zdjęciu odłamanie dużego fragmentu zęba oraz ubytki próchnicowe są wskazaniem do wykonania korony. Ząb ma dwie warstwy ochronne - szkliwo i zębinę, które chronią jego ukrwioną i unerwioną wewnętrzną część - miazgę. Aby wykonać koronę, należy zebrać pierwszą i część drugiej warstwy i zastąpić je nową - wykonaną w laboratorium koroną. Korona oprócz pięknego wyglądu, naśladującego do złudzenia własny ząb, stanowi nową tarczę ochronną zęba, odporną na działanie bakterii próchnicy. Za pomocą korony można zmienić kształt zęba i uzyskać piękny, naturalny kolor dopasowany do pozostałych zębów.

Schemat korony w przekroju
Schemat korony w przekroju
Schemat korony przed założeniem
Schemat korony przed założeniem.
Schemat korony po założeniu
Schemat korony po założeniu.


• Wkłady koronowo-korzeniowe (metalowe, na bazie włókien szklanych)

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia protetyczne, które umożliwiają wzmocnienie częściowo lub całkowicie złamanego zęba. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania się pozostałości zęba, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio do korzenia zęba. Wkłady indywidualne dają możliwość uzyskania dowolnego, określonej przez dentystę kształtu wkładu. Wymagają wykonania wycisku przygotowanego w korzeniu miejsca na wkład, sporządzenia modelu korzenia, ręcznego wymodelowania wkładu, wykonania formy i odlania go ze stali. Ich zastosowanie jest podobne jak wkładów standardowych, oprócz tego umożliwiają odbudowę zęba w wyjątkowo trudnych sytuacjach, na przykład przy linii złamania korzenia przebiegającej poniżej poziomu dziąsła, w pobliżu.

Oferujemy Państwu wkłady:
- metalowe
- na bazie włókien szklanych

• Kosmetyczne licówki

Licówki to cienkie, wykonywane w pracowni protetycznej płatki porcelany przyklejane na pojedynczy ząb. Ten rodzaj stałych uzupełnień protetycznych stosujemy w stomatologii do pokrycia nieestetycznych zewnętrznych powierzchni zębów. Dzięki licówkom możliwe jest skutecznie korygowanie koloru i kształtu widocznych części zęba. Mocuje się je do zewnętrznej części zęba. Licówki wykonywane są z porcelany lub materiału kompozytowego, indywidualnie dla każdego pacjenta.

Licówki są mało inwazyjną metodą korygowania kształtu i koloru zębów. Podczas ich wykonania zeszlifowuje się fragment powierzchni zęba wraz z brzegiem siecznym, ale w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku preparacji tkanki zęba pod koronę. W niektórych przypadkach można wykonać licówkę bez konieczności szlifowania powierzchni zęba. Mniejsza inwazyjność zabiegu w porównaniu do koron zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań takich jak zapalenie miazgi zęba.

Wykonanie licówki nie jest zabiegiem prostym. Wymaga doświadczenia i dużej precyzji wykonania. Lekarz bowiem musi nie tylko dostosować barwę licówki tak, aby leczony ząb nie odróżniał się od innych. Powinien również ukształtować licówkę w taki sposób, aby nie wywołać zgryzu urazowego, który mógłby doprowadzić do pogorszenia trwałości wykonanego uzupełnienia lub do zmian patologicznych związanych ze zgryzem i artykulacją. Równie ważną sprawą jest właściwe osadzenie i zacementowanie licówki, aby uzyskany efekt był estetyczny i trwały.

• Wkłady i nakłady (inlay, onlay, overlay)

Inlay i Onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd punktów stycznych między zębami). Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków.

Wkłady (inlay) i nakłady (onlay) po wykonaniu w pracowni techniki dentystycznej są wklejane do odpowiednio przygotowanego ubytku w zębie. Materiałem wiążącym są specjalne cementy. Cementy i żywice, na których osadza się te konstrukcje, zapewniają dobrą szczelność i nie wypłukują się. Połączenie to jest bardzo mocne i trwałe. Ponadto zakres preparacji pod inlay i onlay jest mniejszy niż pod korony protetyczne.

Inlay i onlay mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego.

Oczywiście w przypadku rozległej destrukcji tkanki zęba postępowanie to może nie sprawdzić się i wtedy stosuje się inne metody jego rekonstrukcji.

• Szyny relaksacyjne

Szyna relaksacyjna jest to indywidualnie zaprojektowana przezroczysta szyna , na podstawie wycisku górnego lub dolnego łuku zębowego. Stosowana jest u pacjentów z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym.

Ma zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze, przede wszystkim u osób ze zgryzem zaciskowym i bruksistów. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.

Czym jest Bruksizm?

Bruksizm jest to nawyk, który dotyczy około 10% populacji. Ogólnie charakteryzuje się ścieraniem zębów. Powoduje to zużycie i uszkodzenia zębów, zaburzenia stawu skroniowo- żuchwowego, oraz bóle głowy. Czasami ludzie zgrzytają zębami bez żadnych objawów lub problemów. Jednak regularne i trwałe zgrzytanie zębami może powodować ból i dyskomfort w stawie skroniowo-żuchwowym. Większość przypadków zgrzytania zębów (blisko 80%) występują nieświadomie podczas snu. Wiąże się to zwykle z lękiem i stresem nam towarzyszącym w życiu. Bruksizm wpływa również na ludzi, nie tylko podczas snu. Zaciskają oni  zęby i szczękę, ale nie zgrzytają. Większość ludzi robi to podświadomie ,jeżeli są bardzo skoncentrowani na jakimś zadaniu.

Skutki bruksizmu - Ścieranie zębów i złamania - Ból głowy (chory na bruksizm jest trzy razy bardziej narażony na bóle głowy) - Bóle twarzowe (bóle szczęki i mięśni twarzy) - Bóle ucha - Ograniczenia otwarcia jamy ustnej - Zaburzenia snu - Nadmierny ruch zębów - Zakłócenia snu partnera z powodu hałasu - Stan zapalny dziąseł i recesja  

Tylko szyny relaksacyjne są sprawdzoną metodą leczenia bruksizmu.

bezbolesne znieczulanie
bezbolesne znieczulanie
gabinet przyjazny dziecku
gabinet przyjazny dziecku
udogodnienia dla niepełnosprawnych
udogodnienia dla niepełnosprawnych
płatność kartami<br /><br />
płatność kartami

kredytowanie<br /><br />
kredytowanie

Wi Fi<br /><br />
Wi Fi

TV<br /><br />
TV

klimatyzacja<br /><br />
klimatyzacja

Pracownia RTG<br /><br />
Pracownia RTG